IBDM

03-302 Warszawa
ul. Instytutowa 1
tel. +48 22 390 01 07
fax +48 22 814 50 28

select language:

ekonomika

Wycena ekonomiczna inwestycji drogowych i mostowych PDF Drukuj

Wycena ekonomiczna inwestycji drogowych i mostowych. Aktualizacja cen jednostkowych na poziomie 2011 roku.

Zakład Ekonomiki Instytutu Badawczego Dróg i Mostów od początku lat 80. ubiegłego wieku zajmuje się ekonomiką transportu i zagadnieniami z zakresu wyceny efektywności ekonomicznej inwestycji drogowych i mostowych.

Na początku lat 90., pod kierownictwem profesor Haliny Chrostowskiej, została opracowana metoda analizy korzyści i kosztów, która uwzględniała korzyści społeczne użytkowników infrastruktury i koszty drogowe. Do niedawna, tj. przez blisko 20 lat, „Instrukcja oceny efektywności ekonomicznej przedsięwzięć drogowych i mostowych” była jedynym drogowskazem w zakresie wyceny opłacalności polskich inwestycji drogowo-mostowych.

W roku 2009 zespół Zakładu Ekonomiki, pod kierownictwem Janiny Szrajber, dokonał weryfikacji metody badań zgodnie z zaleceniami dyrektyw Unii Europejskiej.

Warto podkreślić, że Zakład Ekonomiki IBDiM jest jedyną jednostką w Polsce, która posiada zaawansowaną, popartą badaniami metodologię wyceny kosztów zewnętrznych transportu: czasu podróży, eksploatacji pojazdów, emisji spalin, utrzymania i wypadków drogowych, które stanowią podstawę do wyceny kosztów jednostkowych na potrzeby analizy kosztów i korzyści inwestycji drogowo-mostowych.

 


Niniejszym chcielibyśmy Państwa poinformować, że w ramach prac nad kolejną weryfikacją metodyki została przeprowadzona aktualizacja cen jednostkowych kosztów transportu drogowego i mostowego na poziomie cen z roku 2011 i jest ona dostępna poprzez kontakt z zespołem Zakładu Ekonomiki: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. oraz pod telefonami: (22) 39 00 280, 39 00 276.